1st Place Winner1st Place, Bentley, 2nd Grade

2nd Place Winner2nd Place, Thaze, 3rd Grade

The SFDS Community Dental Health Committee advances dental health and oral health education through numerous programs and volunteer efforts, including the Annual Children’s Poster Contest. Our theme for the 45th Annual 2020 Poster Contest was  “Choose Tap Water for a Sparkling San Francisco Smile!” Each year the Poster Contest is open to all San Francisco public and private kindergarten through 5th grade students.

The contest, held every February during National Children’s Dental Health Month, facilitates learning about dental health through an artistic means of inspiration and expression.  In elementary schools throughout the city, imagination and imagery abound as children reveal their talents.

By recognizing the value of community, education, and bringing it all together with fun, color, and a little competition, everyone enjoys the benefits of helping young people learn the importance of proper dental hygiene. 

We want to thank our sponsors and benefactors who make this annual event possible: Pacific Dugoni School of Dentistry; Northern California Practice Sales; Lee, Young & Ubaldo Orthodontics.

Due to the current school closures, the awards ceremony will be scheduled at a later date. Check back on this page periodically for more information.

2020 Winners:
 

Award Name School Grade Teacher

The
Dennis
Shinbori
Award

Bentley W. John Yehall Chin Elementary 2nd Grade Mrs. Janice Lee
2nd Place Thaze A. Clarendon Elementary 3rd Grade Jody Frandle
3rd Place Piper L. Sherman Elementary 1st Grade Mrs. Leung
3rd Place Kayleen H. John Yehall Chin Elementary 3rd Grade Ms. Tam
3rd Place Hellen C. Spring Valley Science School 5th Grade Mr. Wesley Mac
4th Place Michelle L. Chinese Immersion School Kindergarten Carmen Lau
4th Place Cavan L. Sutro Elementary 1st Grade Ms. Elaine Zhao
4th Place Crystal Z. John Yehall Chin Elementary 2nd Grade Mrs. Janice Lee
4th Place Yu-Hsin J. John Yehall Chin Elementary 3rd Grade Ms. Au-Yeung
4th Place Jimena G. Jefferson Elementary 4th Grade Loret Peterson
4th Place Sammi Z. Spring Valley Science School 5th Grade Mr. Wesley Mac
5th Place Jemma Y. Spring Valley Science School Kindergarten Mrs. Ko
5th Place Amelia C. Chinese Immersion School 1st Grade Aimee Yu
5th Place Ava M. Sherman Elementary 2nd Grade Mrs. Lau
5th Place Gigi Zhiyu H. Rooftop School 3rd Grade Dieter Rogers
5th Place Benjamin Z. Cornerstone Academy 4th Grade Mr. Kam
5th Place Emily M. Sunset Elementary 5th Grade Mr. Dylan Riley
6th Place Sophie Q. Chinese Immersion School Kindergarten Stephen Lau
6th Place Miranda N. Spring Valley Science School 1st Grade Mrs. Yvon Wu
6th Place Aiden Y. John Yehall Chin Elementary 2nd Grade Ms. Nancy Hong
6th Place Laila N. John Yehall Chin Elementary 3rd Grade Ms. Tam
6th Place William Z. Cornerstone Academy 4th Grade Ms. Judy
6th Place Ethan M. West Portal Lutheran School 5th Grade Ms. Lau
7th Place Ian L. Spring Valley Science School Kindergarten Mrs. Ko
7th Place Terrina Y. Spring Valley Science School Kindergarten Mrs. Ko
7th Place Fifianna J. Spring Valley Science School Kindergarten Mrs. Ko
7th Place Timothy X. Chinese Immersion School Kindergarten Stephen Lau
7th Place Leyu H. Chinese Immersion School 1st Grade Aimee Yu
7th Place Hualing L. Sutro Elementary 1st Grade Ms. Elaine Zhao
7th Place Amber G. Sutro Elementary 1st Grade Ms. Elaine Zhao
7th Place Peiying W. Sutro Elementary 1st Grade Ms. Elaine Zhao
7th Place Patrick L. John Yehall Chin Elementary 2nd Grade Ms. Nancy Hong
7th Place Joel F. John Yehall Chin Elementary 2nd Grade Ms. Nancy Hong
7th Place Franklin C. Sherman Elementary 2nd Grade Mrs. Lau
7th Place Kingsley Lord K. Daniel Webster Elementary 2nd Grade Mr. Russo
7th Place Cordelia L. Chinese Immersion School 3rd Grade Jessica Tse
7th Place Logan C. Chinese Immersion School 3rd Grade Jessica Tse
7th Place Jack S. John Yehall Chin Elementary 3rd Grade Ms. Au-Yeung
7th Place Kaimie H. Lawton Alternative School 3rd Grade Ms. Banga
7th Place Candice W. John Yehall Chin Elementary 4th Grade Mrs. Butch
7th Place Katie M. John Yehall Chin Elementary 4th Grade Mrs. Annie Luu Butch
7th Place Si Hui L. Gordon J. Lau Elementary 4th Grade Ms. Szeto
7th Place Natalie G. Spring Valley Science School 4th Grade Ms. Jade Lau
7th Place Charlie W. Jefferson Elementary 5th Grade Loret Peterson
7th Place Bonnie Y. Spring Valley Science School 5th Grade Mr. Wesley Mac
7th Place Kailin Lee Newcomer School 5th Grade Ms. Louie
7th Place Ariel L. Spring Valley Science School 5th Grade Mr. Wesley Mac
Honorable
Mention
Anggy H. Chinese Immersion School Kindergarten Carmen Lau
Honorable
Mention
Nikki V. Chinese Immersion School Kindergarten Carmen Lau
Honorable
Mention
Kei H. Chinese Immersion School Kindergarten Stephen Lau
Honorable
Mention
Aubrey Anne R. Sherman Elementary 1st Grade Mrs. Shew
Honorable
Mention
Alicia B. Sherman Elementary 1st Grade Mrs. Shew
Honorable
Mention
Kaitlyn A. Francis Scott Key Elementary 2nd Grade Ms. Elaine Lai
Honorable
Mention
Wendy F. Jose Ortega Elementary 2nd Grade Ms. G
Honorable
Mention
Daniel L. Visitacion Valley Elementary 3rd Grade Ms. Sin-Lee
Honorable
Mention
Kayleen H. John Yehall Chin Elementary 4th Grade Mrs. Annie Luu Butch
Honorable
Mention
Zelin L. Lee Newcomer School 4th Grade Ms. Ou
Honorable
Mention
Carmin L. Ulloa Elementary 4th Grade Ms. Chai
Honorable
Mention
Feng Z. Lee Newcomer School 5th Grade Ms. Leung
Honorable
Mention
Jadon T. Sutro Elementary 5th Grade Brian Louie